środa, 17 października 2012

Konie

Jazda konna - Żeby spaść, trzeba najpierw wsiąść - głosi stara zasada. I jest w tym sporo prawdy. Nauka jazdy konnej to zagadnienie dla wielu miłośników koni. Wybór odpowiedniego ośrodka i instruktora, stawianie pierwszych kroków w jeździectwie to nie lad wyzwanie. Od czego zaczynać, jak przygotować się do jazdy konno - każdy ma na to swój sposób, ale spróbowanie to podstawa. Często okazuje się potem, że nauka jazdy konnej to wcale nie problem, a hobby, które może sprawić wiele przyjemności. Początki nauki jazdy konnej, trzeba wiedzieć jak wybrać ośrodek, trenera? Nauka jazdy konnej dla każdego młodego jeźdźca może okazać się wspaniałą przygodą ze sportem i przyrodą - konie nauka jazdy.
Hodowla koni i żywienie koni, to duża odpowiedzialność. Można powiedzieć, że może się tym zająć tylko osoba, która dysponuje higieniczną stajnią, dobrze urządzoną i zapewniającą komfort przebywającym w niej koniom. Niezbędne są także dobre pastwiska i pasza, zawsze dobrej jakości, zawierająca niezbędne witaminy, mikroelementy i sole. Szczególną ostrożność należy zachować w momencie pojawienia się małych źrebiąt. Pamiętajmy, aby nie przebywały one w ciasnych pomieszczeniach, bez możliwości ruchu, wyjścia na świeże powietrze i słońce. Stajnie, to pomieszczenia w którym przechowujemy konie. Trening konia to podstawowe zadanie służące przyjemnej i lekkiej jazdy. Wyróżnia się kilka sposobów, które mogą doprowadzić do realizacji tego celu. Mowa m.in. o lonżowaniu, czyli szkoleniu konia na pojedyncze linie, które jest uważane za szkodliwe dla zwierzęcia. Lonża przymocowana jest bowiem do jego głowy, czasem do kawecana, czyli paska wzmacnianego metalem, który jest umocowany nad chrapami, do których dochodzą trzy pierścienie - zajeżdżanie młodych koni.
 Wyposażenie stajni dla koni: stajnie składają się przeważnie z kilku pomieszczeń, które spełniają określoną funkcję. Kluczowym pomieszczeniem jest stajnia główna, gdzie znajdują się 
 boksy dla koni lub stanowiska, w których stoją konie. Kolejnym, istotnym miejscem jest siodlarnia, która jest przeznaczona na przechowywanie sprzętu jeździeckiego. Niezbędne jest oczywiście pomieszczenie na paszę, warto także urządzić dodatkowe miejsce na narzędzia do sprzątania, przybory do podkuwania itp.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz